Минай

с. Минай

КОАТУУ: 2124887403
Поштовий індекс: 89427

В письмових джерелах  з VIII по XV ст. село відоме під назвою «Ninaj». Лише з XVI ст. почала вживатись назва Минай, яка витіснила первісну Нінай.

З другої половини XІІІ ст. село належало шляхтичам Феліцію, Егедію, Яну, про що йдеться в грамоті від 1273 року.

В 1427 році жителі Минаю були оподатковані від 13 порт. В XVІ ст. значно скоротилась кількість селянських господарств.

В 1599 році Минай нараховувалось 5 залежних господарств та садиба землевласника.

В другій половині XVІІІ ст. в селі було дві церкви- кальвіністська і греко-католицька.

Біля села розташована Ужгородська греко-католицька богословська академія імені Теодора Ромжі. У селі розташована парафія Православної Церкви України Першомученика архідиякона Стефана. Церква св. Петра і Павла. 1908.

У 1754 р. в Минаї ще не було церкви. Пізніше збудували дерев’яну церкву, яка стояла до спорудження при головній дорозі стрункої мурованої базиліки. Основний камінь освятив 12 липня 1908 р. о. Іван Якович. Багато зусиль доклав також о. Олексій Дулишкович. Будівництво обійшлося в 20 тисяч корон (600 корон подарував Іоан Кабацій), зібраних і по сусідніх селах. Розписи в храмі виконав Бейла Мігалі в 1913 р., коли куратором був Іван Петер. У 1944 р. в селі було 108 римо-католиків, 203 греко-католики та 98 реформатів.

За радянської влади, в 1949 р. церкву закрили, а в 1963 р. її було знято з реєстрації діючих храмів і перетворено на склад. Вежу розібрали, дзвони вивезли, вікна замурували, а до бічних фасадів прибудували додаткові приміщення.

Минай. Церква св. Петра і Павла, перетворена на склад. Світлина 1992 р.

З 1990 р. велися роботи з відновлення церкви, очолювані о. О. Леґезою – капеланом Ужгородського катедрального собору. Майстри відбудували зруйновану вежу, добудували закристію, виготовили 4 нові престоли та лавиці. У 1992 р. художник Федір Лащак з сином Дмитром реставрували малювання в інтер’єрі. Іконостас не встановлювали. 12 липня 1995 р. відбулося посвячення оновленого храму.

Станом на 2020 рік, на території функціонує 6 храмів різних конфесій.

2003 року у селі відкрито завод ТОВ «Ядзакі Україна», дочірньої компанії корпорації Ядзакі з виготовлення схемних джгутів для автомобілів.

На сьогоднішній день загальна площа населеного пункту складає 3,882 кв. км. Національний склад населення: українці, угорці, русини, загальна кількість яких налічує 4497 осіб.

На території розташований завод ТОВ "Ядзакі Україна" / Yazaki Ukraine LLC з виготовлення електроджгутів для автомобільної галузі, перша закарпатська палинчарня ТОВ «Агрофруктсервіс».

Функціонує дитяча футбольна школа при ФК «МИНАЙ» (Учасник чемпіонату України з футболу).